Ekonomia szyta na miarę

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Przymiarki, czyli czemu chcę pisać o przedsiębiorczości społecznej?




O tym jak można połączyć swoje dwie pasje, przedsiębiorczość społeczną i szycie, przekonałam się w w pracowni krawieckiej w Budapeszcie. Szyjąc sukienkę w cygańskie kwiaty podczas warsztatów w spółdzielni socjalnej ‘Romani Design’ mogłam się także przyjrzeć jak funkcjonuje przedsiębiorstwo społeczne, którego celem jest stworzenie miejsc pracy dla osób ze społeczności romskiej. To strasznie przyjemne uczucie zobaczyć z bliska jak funkcjonują podmioty gospodarcze, które proponują rozwiązania dla palących problemów społecznych, czyli właśnie przedsiębiorstwa społeczne. Zobaczcie jak tam było kolorowo. O warsztatach i samej spółdzielni napisze więcej w kolejnych wpisach.
 



W Instytucie Spraw Publicznych w ramach Programu Polityki Społecznej zajmuję się razem z całym zespołem badaniem kondycji przedsiębiorczości społecznej w Polsce, przyglądam się także politykom publicznym skierowanym na rozwój tego typu podmiotów i publikuję wywiady z przedsiębiorcami społecznymi. Wieczorami szyję i działam w kooperatywie spożywczej. I nieustannie staram się zarażać ideą przedsiębiorczości społecznej ludzi wokół mnie. Co bardzo cieszy, polskimi doświadczeniami w zakresie przedsiębiorczości społecznej zainteresowane są instytucje europejskie. A jak my w Polsce patrzymy na ten sektor? Pierwsze kroki skierowałam do pokoju nr 14 w Instytucie, gdzie siedzibę ma dział PR.

- Na czym polega ta przedsiębiorczość społeczna? I czy to w ogóle jest możliwe, żeby celem funkcjonującego na rynku przedsiębiorstwa nie była maksymalizacja zysku, tylko realizacja założonych celów społecznych? I dlaczego warto robić zakupy czy korzystać z usług właśnie tych podmiotów? – pytała mnie patrząc dość podejrzliwe Ola. - Przedsiębiorczość społeczna jest modna w całej Europie Olu, nie jesteś po prostu na czasie. – odpowiedziałam.

Szczególnie interesuje mnie sytuacja osób młodych na rynku pracy. I bardzo długo zastanawiałam się dlaczego media nie są zainteresowane inicjatywami młodych przedsiębiorców społecznych, którzy zamiast czekać na poprawę sytuacji na rynku pracy, wzięli sprawy w swoje ręce i założyli hostel czy bar bistro? Czemu lepiej pisać o straconym pokoleniu, kiedy jak grzyby  po deszczu pojawiają się wokół spółdzielnie socjalne prowadzone przez młodych ludzi? Nie rozumiem tego. Sama działam w nieformalnej spółdzielni i widzę jaką wartość ma dla uczestników możliwość zrobienia czegoś razem. – Takie inicjatywy pachną mi poprzednim ustrojem – taką opinię słyszałam już wiele razy. A mi się właśnie podoba to przekonanie o wartości wspólnotowego działania i samoorganizacja, która cechuje inicjatywy z zakresu przedsiębiorczości społecznej.

Stwierdziłam, że nie ma co czekać. Chcę Wam sama pokazać sylwetki bardzo inspirujących ludzi, którzy chcieli wziąć sprawy w swoje ręce i założyli przedsiębiorstwa społeczne. Przekonacie się jak funkcjonują takie podmioty w innych krajach europejskich, a także dlaczego przedsiębiorczość społeczna znalazła się w sercu unijnych strategii. Nie będzie do końca różowo,pokaże też na jakie bariery napotykają przedsiębiorcy społeczni w swojej działalności. A do tego dużo zdjęć, linków, zaproszeń na ciekawe konferencje, spotkania, wystawy i imprezy, wszystko dobrze skrojone. Chcę Was pobudzić do myślenia i działania.
 

Tak wygląda przedsiębiorczość społeczna po francusku. Więcej o tym co ciekawego znalazłam we francuskich przedsiębiorstwach społecznych w kolejnych wpisach. W Unii Europejskiej sektor ten zatrudnia już 11 milionów osób, a  W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej inicjatyw łączących działalność gospodarczą z realizacją celów społecznych takich jak włączanie na rynek pracy osób nieaktywnych zawodowo czy rozwój lokalny.

A na koniec przenisemy się do Bielska-Białej do Zakładu Aktywności Zawodowej, który powstał przy Stowarzyszeniu „Teatr Grodzki". Zobaczcie spot przygotowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach kampanii społecznej promującej przedsiębiorczość społeczną "Łączy nas charakter"!





A jaki związek z przedsiębiorczością społeczną ma szycie? Podmioty funkcjonujące w sektorze przedsiębiorczości społecznej (spółdzielnie socjalne, fundacje, stowarzyszenia, spółki non profit) tworzą miejsca pracy szyte na miarę, czyli dostosowane do możliwości, potrzeb i oczekiwań osób znajdujących się poza rynkiem pracy.

Zapraszam do czytania!

Zapisz się do newslettera
Newsletter