Ekonomia szyta na miarę

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

O ekonomii na deskach teatru


A wszystko dlatego, że ISP miało wczoraj wychodne. Ciekawa jestem jak ISPowcy spędzili ten dzień?  Pewnie duża część odetchnęła z ulgą i pomyślała: uf, wolny dzień, nareszcie można popracować. Ja nadrabiam zaległości książkowe w dziedzinie..historii myśli ekonomicznej. Bestsellerowa już książka „Ekonomia dobra i zła” Tomasa Sedlacka  to bardzo inspirująca lektura nie tylko dla ekonomistów, ale dla wszystkich, którzy zastanawiają się jakie wnioski płyną dla nas z kryzysu ekonomicznego i w jakim życiu gospodarczym chcieliby uczestniczyć.

O tym, że nie nauczyliśmy się czerpać wiedzy ekonomicznej z najprostszych przypowieści i jakie efekty przyniosło odrzucenie perspektywy historycznej w kształtowaniu współczesnej polityki gospodarczej opowiadał Tomas Sedlacek podczas styczniowego spotkania w Warszawie. Jest interaktywnie, są pytania do sali, a nawet rysunki, więc nie zniechęcajcie się, ze to aż 30 minut!



Sedlacek, były doradca ekonomiczny Vaclava Havla, okrzyknięty "jednym z pięciu najgorętszych umysłów światowej ekonomii", stawia w swojej książce wiele ważnych i aktualnych pytań dotyczących miejsca filozofii i moralności w ekonomii: Czy istnieje ekonomia w relacjach między dobrem a złem? Czy opłaca się być dobrym, czy też dobro nie ma nic wspólnego z rachunkiem ekonomicznym? Tomas Sedlacek zwraca uwagę na potrzebę zweryfikowania poglądów na temat zbawiennych skutków nieprzerwanego wzrostu ekonomicznego, a także zachęca do zastanowienia się jaką ekonomię chcemy budować i w oparciu o jakie wartości? Nie ma ekonomii bez etyki – twierdzi autor.

Okazją do spotkania z Tomasem Sedlackiem i to w dość niespodziewanej roli będzie polska premiera eksperymentalnej sztuki teatralnej opartej na jego książce. Adaptacja tekstu Sedlacka, przygotowana przez grupę teatralną LiStOVaNi, podbiła już serca naszych południowych sąsiadów i została wystawiona w ponad 50 teatrach w Czechach i na Słowacji. Sztuka prezentowana była także na deskach Soho Theatre w Londynie. Jedyny spektakl w Polsce odbędzie się 18 listopada (niedziela) w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Pula biletów nie jest duża, więc zachęcam do szybkich zakupów! Bilety dostępne są na stronie internetowej Fundacji Forum Europejskie, która jest organizatorem wydarzenia.

Tomas Sedlacek to bardzo ciekawa postać. W latach 2001 – 2003 był doradcą ekonomiczny prezydenta Václava Havla, a obecnie jest głównym ekonomistą jednego z największych prywatnych banków w Czechach oraz członkiem Narodowej Rady Ekonomicznej przy Premierze Czech. A 18 listopada razem z grupą teatralną LiStOVaNi wystąpi przed polską publicznością w roli aktora.

Zapisz się do newslettera
Newsletter