Ekonomia szyta na miarę

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Integracja w biznesie


W zeszłym tygodniu uczestniczyłam w bardzo ciekawym spotkaniu w Ambasadzie Brytyjskiej poświęconym integracji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, które zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji oraz Polsko-Brytyjską Izbą Handlową. Celem seminarium była prezentacja doświadczeń organizacji z różnych sektorów w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnościami (także w przedsiębiorstwach społecznych!), a przede wszystkim dyskusja na temat korzyści wynikających z włączenia na rynek pracy osób niepełnosprawnych. Rozmawialiśmy nie o tym jak bywa trudno, ale o tym, że można.

Jednym z przedsiębiorstw społecznych założonych przez osoby niepełnosprawne jest spółdzielnia socjalna „Kreatywni” z Bydgoszczy. Spółdzielnia powstaław 2009 roku z inicjatywy 8 osób z ograniczoną sprawnością . Obecnie zatrudnia już 38 osób, wśród których większość stanowią osoby niepełnosprawne. Spółdzielnia prowadzi szeroki wachlarz usług od doradztwa prawnego o do usług cateringowych i była jednym z dziesięciu finalistów konkursu na Najlepsze Przedsiebiorstwo Społeczne Roku.
 

 fot. Aleksander Prugar, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych

O tym, że osoby niepełnosprawne są aktywne nie tylko na rynku pracy, ale także w życiu rodzinny opowiadał spot prezentowany podczas spotkania. Spot był częścią kampanii społecznej „Czy naprawdę jesteśmy inni?", przygotowanej Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji w 2003 roku.

Zobaczcie!

A poniżej inny z przygotowanych spotów, który jednak z pewnych przyczyn nie był częścią kampanii telewizyjnej! :)



- Warto budować zintegrowane społeczeństwo. Osoby z niepełnosprawnością mogą pracować jeżeli tylko stworzy im się odpowiednie warunki do podjęcia ztrudnienia – przekonywał podczas spotkania Robin Barnett, Ambasador Brytyjski w Polsce. Obecnie liczba osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym w Polsce wynosi 2 miliony, ale tylko co piąta osoba jest aktywna zawodowo.

O pomysłach na innowacyjnych rozwiązania które pozwolą wykorzystać potencjał osób niepełnosprawnych na rynku pracy opowiadała Irena Piechola z PWC oraz Przemysław Piechocki ze Stowarzyszenia Spółdzielni Socjalnych. W ramach wspólnego projektu opracowany oraz przetestowany zostanie model tworzenia spółdzielni socjalnych przy Warsztatch Terapii Zajęciowej. Więcej o projekcie można przeczytać tu. Obecnie funkcjonuje w Polsce 650 takich podmiotów, które według obowiązujących regulacji prawnych nie mogą prowadzic działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwa społeczne tworzone przy WTZ mają stworzyć szansę na rozwój zawodowy uczestników warsztatów i umożliwić im wykorzystanie zdobytych umiejętności w praktyce. Pomysłodawcom projektu bardzo zależy także na budowaniu przez stworzone przedsiębiorstwa społeczne relacji z otoczeniem biznesowym, dlatego ważnym elementem projektu będzie wypracowanie takich modeli biznesowych dla spółdzielni socjalnych, które dostosowane będą do potrzeb środowiska biznesowego.

Tych którzy są zainteresowani wynikami badań na temat przyczyn niskiego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zachęcam do zapoznania się z prezentacją Aliny Wojtowicz-Pomiernej z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Prezentacja zawiera także informacje dotyczące istniejących w polskim prawie instrumentów zachęcających pracodawców do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

 A już w czwartek o innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej osób z autyzmem rozmawiać będą uczestnicy konferencji „Zatrudnij ASA” organizowanej przez Fundację Synapsis. Jedym z przykładów rozwiązań w zakresie zatrudniania osób z ASD będzie przedsiębiorstwo społeczne Specialisterne, które zatrudnia osoby z autyzmem w sektorze usług IT. A od niedawna jest także aktywne na polskim rynku!

 
Zapisz się do newslettera
Newsletter