Aktualności

Tekst:

Instytut Spraw Publicznych

Podziel się

Polak: dobry pracownik i sąsiad – relacja z seminarium Instytutu Spraw Publicznych i Ambasady Brytyjskiej w Polsce


Brytyjczycy dostrzegają pozytywny wpływ polskich imigrantów na wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii. Ponad połowa z nich uważa, że otwarcie rynku pracy dla Polaków było słuszną decyzją – wynika z badań Instytutu Spraw Publicznych przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku w Wielkiej Brytanii, które zostały zaprezentowane podczas seminarium 13 czerwca w ambasadzie brytyjskiej w Warszawie.


Na początku seminarium przemówienie o relacjach między Polską i Wielką Brytanią wygłosił brytyjski ambasador Ric Todd. Jak stwierdził – Rząd Wielkiej Brytanii jako jeden z pierwszych w Unii Europejskiej podjął decyzję o otwarciu rynku pracy dla obywateli polskich już w chwili przystąpienia Polski do Unii w 2004 roku. To była bardzo dobra decyzja. Mimo pewnych napięć i początkowych obaw, decyzja ta przyniosła wiele korzyści zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Polsce, między innymi wzrost wymiany handlowej między naszymi krajami oraz pogłębienie i wzmocnienie relacji dwustronnych.
 
Następnie Prezes ISP, dr Jacek Kucharczyk, omówił najważniejsze wnioski płynące z przeprowadzonych badań. Jak zaznaczył – Polacy przestali być dla Brytyjczyków mało znanym i egzotycznym narodem. Intensyfikacja kontaktów pomiędzy Polakami i Brytyjczykami przyczyniła się do poprawy wizerunku naszego kraju na Wyspach Brytyjskich. Okazało się też, że przeciętny Brytyjczyk wie o naszym kraju dużo więcej niż 10 lat temu.Ponadto, z raportu jednoznacznie wynika, że Polacy są lubiani przez Brytyjczyków oraz akceptowani jako członkowie brytyjskiego społeczeństwa.
 
Brytyjczycy, którzy osobiście znają Polaków mieszkających i pracujących w Zjednoczonym Królestwie mają lepsze opinie i wiedzę o Polsce i Polakach niż ci, którzy Polaków nie znają. Inaczej mówiąc, Polonię można nazwać zbiorowym ambasadorem Polski na Wyspach Brytyjskich. Teza ta stanowiła jeden z głównych wątków dyskusji, która odbyła się po prezentacji wyników badań. Do dyskusji zaproszono Aleksandrę Piątkowską, Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dr Joannę Fominę z Fundacji im. St. Batorego, Chrisa Attwooda z Brytyjskiej Agencji ds. Granic, Michała Dembińskiego z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej oraz Dominikę Pszczółkowskąz Gazety Wyborczej.


Zapisz się do newslettera
Newsletter