Apetyt na Europę

Podziel się

Uchwała Bundestagu - Polska i Niemcy partnerami w UE


Bundestag przyjął dziś rezolucję „Niemcy i Polska – odpowiedzialność płynąca z historii, przyszłość w Europie”. Powodem jej uchwalenia jest zbliżająca się 20. rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy.

 Kilka moich refleksji na temat jej treści:

- Jej uchwalenie przy jednomyślności CDU/CSU, SPD, FDP i Zielonych (tylko Lewica byłą przeciw) to bardzo ważny gest, podkreślający, że Niemcom zależy na budowaniu dobrych relacji z Polską. Najważniejsze, że tekst uchwały dużo miejsca poświęca przyszłości wzajemnych relacji. Wreszcie nie ograniczamy się tylko do przeszłości.

- Szczególnie istotne jest, że deputowani zadeklarowali wsparcie priorytetów polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz wezwali niemiecki rząd do wspólnego z Polską tworzenia unijnej polityki wschodniej wobec Rosji i innych krajów tego regionu.

- Deputowani wyrazili także uznanie dla polskiego rozwoju gospodarczego (jak już pisałam, pozytywny obraz polskiej gospodarki jest w Niemczech coraz bardziej powszechny), podkreślając, że Polska powinna być włączona w system koordynacji europejskich struktur gospodarczych i finansowych.

- Warto podkreślić zdanie uchwały, mówiące o interesie Polski i Niemiec w możliwie szybkim wstąpieniu Polski do strefy euro. To właśnie takie deklaracje – odnoszące się do polsko-niemieckiej współpracy na arenie europejskiej, wskazujące na wzajemną pomoc i planowanie wspólnej przyszłości są obecnie szczególnie ważne. Nareszcie stosunki polsko-niemieckie wkroczyły w nową fazę, budowania wspólnej Europy i otwartego mówienia o tym. W tym kontekście można przypomnieć, że badania przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych jednoznacznie pokazują, że Polacy chcą, aby w aktualnych stosunkach polsko-niemieckich koncentrować się na sprawach teraźniejszych oraz przyszłości.

- W tekście Bundestag uznaje za konieczny rozwój nauki języka polskiego w Niemczech. To ważny głos, polski rząd i eksperci od dawna się oto dopominali. To przecież nauka języka lepszego pomaga lepiej poznać i zrozumieć drugi kraj i jego społeczeństwo.
 
- Bundestag wskazuje również na tak, wydawałoby się szczegółowe, ale jakże kluczowe dla rozwoju dobrych sąsiedzkich relacji, kwestie, jak rozbudowa sieci kolejowej na trasie Berlin-Szczecin i Berlin-Wrocław. Bez dobrej infrastruktury współpraca jest utrudniona. To dobrze, że politycy to zauważają - dodaje ekspert ISP.
 
Publikacje ISP związane z tematyką postrzegania się Polaków i Niemców:
Dwadzieścia lat minęło. Polacy o zjednoczeniu Niemiec i stosunkach polsko-niemieckich w dwudziestą rocznicę zjednoczenia >>>

Patrzymy w przyszłość. Polacy o polsko-niemieckiej współpracy i o znaczeniu historii we wzajemnych stosunkach >>>


Zapisz się do newslettera
Newsletter